Zjarri në Mitologjinë Shqiptare


Adhurimi i zjarrit ishte baza e ceremonive fisnore shqiptare. Njerëzit besonin se zjarri në vatër kish një fuqi të madhe shëruese dhe pastruese. Për këtë arsye, përpara ndonjë feste, atë e mbanin ndezur të tërë natën, verë a dimër qoftë. Ai që kujdesej për të, ati, pra i pari i shtëpisë, duhet kundruar si roja priftërore e zjarrit. Nga ana tjetër, zjarri mbahej ndezur në dhomën e lehonës për 40 ditë rresht. Fikja e zjarrit në të tilla raste ishte një ogur i keq. Besoj se po të fërshëllente zjarri, po bisedonin armiqtë e shtëpisë, po të kërciste, do të ngordhte bagëtia.

Marrë nga Fjalori i Mitologjisë dhe Demonologjisë Shqiptare.

Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

7 mendime mbi “Zjarri në Mitologjinë Shqiptare

 1. fejza thotë:

  Zjarri wshtw edhe shenjw komunikimi. Ndezja e zjarreve nw raste festash tregon ardhjen e asaj feste. Kwshtu Diten e Verws ndizet zjarr. Funksionet e zjarrit nw ketw rast janw tw shumta. Jo vetwm tregon se erdhi vera, por edhe se “largohen tw ligat”.
  “Mos luaj me zjarrin”, do tw thotw “kujdes nga rreziku”, qw rreziku nuk wshtw vetwm nga armiqtw e dukshwm, por nga “tw padukshmit”, duke menduar se zjarri wshtw i shejtw.

 2. mirsad basha thotë:

  Duke ju uruar shendet dhe gjithe te mirat ju kerkj ndim ne idhje me ni teme qe kam nevoj per literatur ose keshille
  Tema mban titillin :Miti DHE HISTORIA: nese me ndimoni do ju isha shum mirjose

 3. dituri thotë:

  mbi kete teme mund te lexoni nga Mircea Eliade , por me thene te drejten nuk e di nese jane botuar ne shqip. Ne gjuhe te tjera ka materiale pa fund.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s