MIRËSEVINI

baner ARTIKUJ PER LEXIM

LUDVIG VAN BETHOVEN

MATRIX : FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE

SHQISA E 6-TË

MINORITY REPORT : FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE

NJE MENDJE E MREKULLUESHME:FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE (VIDEO)

MESIMDHENJA SEKRETE E PLATONIT

SHPREHJE NGA BUDA

HEROI:FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE

KREATIVITETI- IMAGJINATA KRIJUESE

PROJEKSIONI ASTRAL (VIDEO)

FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 1

FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 2

FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 3

FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 4

JETA E LUDVIG VAN BETHOVEN

CFARE JANE SHKOLLAT E MISTEREVE

MITOLOGJIA SHQIPTARE VIDEO

AMËLSIMA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

PUPËZA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

BARIU I SHENJTË NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

DORDELECI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

FATET NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

FIERKUQJA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

GËRSHETËZA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

GOGOLI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

GISHTOJA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

HYJRIA E DETIT NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

KATALLANI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

LUGATI NË MITOLOGJINË SHQIPTAREI

FLOÇKA – NUSJA E UJËRAVE NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

SYQENËZA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

SHURDHI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

ZJARRI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

SHQIPONJA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

XHINDËT NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

SHTOJZOVALLET NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

ORËT NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

DHEVËSHTRUESI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

DIVI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

BLETA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

BAJLOZI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE

FJALË TË URTA TË HUAJA

FJALE TE URTA NGA MID’HAT FRASHERI

SHQIPONJA, SIMBOLI I PERENDISE

SHAHU, STRATEGJIA LUFTARAKE

LUANI, SIMBOLI I FUQISE

KORBI, NE QYTETERIMET E NDRYSHME

GJELI SI SIMBOL DIELLOR

ËNGJËJT, LAJMËTARËT E PERËNDIVE

GJIGANTËT DHE SIMBOLIZIMI I TYRE

ANKU – ÇELESI I JETES

KURIOZITETE NGA ANEMBANE BOTES

FJALE TE URTA FILOZOFIKE SHQIPTARE 2

MITOLOGJIA SHQIPTARE

NIKOLO PAGANINI, ”MAGJISTARI” I VIOLINES

TIBETI, VENDI I LEGJENDES DHE MISTERIT

BAGAVAT GITA NE SHQIP

HISTORI NGA JETA E BUDES

MITE TË ESOPIT

FJALE TE URTA FILOZOFIKE SHQIPTARE

SOKRATI DHE METODA E TIJ DIALEKTIKE

BIOGRAFIA E JOHANN S. BACH

EPOSI RAMAJANA NE SHQIP

DHIMBJA, SHKAQET DHE ELIMINIMI I SAJ

GJUHA SEKRETE E MITIT

PAOLO KOELHO DHE JETA E TIJ

PITAGORA DHE FILOZOFIA E TIJ

ENDRRAT DHE LLOJET E TYRE

OSKAR UAILLD – OSCAR WILDE 1856 – 1900

GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU (1403- 1468 )

BUZEQESHJA, NJE ILAC SHUME I DOBISHEM

REFLEKTIME FILOZOFIKE

GJUHA E TRUPIT NJEREZOR

ARZUNA – LUFTETARI I DRITES NE INDI

RIMISHERIMI

MISTERET: MITI -CEREMONIA – INITACIONI

TOLKIN – JOHN RONALD ROWELL TOLKIEN

SHEN GJERGJI, KAVALIERI QE VRET DRAGOIN

MARK AURELI – MARCUS AURELIUS

RASPUTIN – GRIGORY YEFIMIVICH NOVYKH

MBRETI ARTUR DHE MITI I TIJ

SUN TZU – ARTI I LUFTES

GANDI – MOHANDAS (MAHATMA) GANDHI

DARMA & KARMA

MIRSHEA ELIAD – MIRCEA ELIADE

STRATEGJIA E DELFINIT

RRUGA E LUFTETARIT BRENDESOR

RIMISHERIMI NE FILLIM TE SHEKULLIT

CFARE ESHTE PARAPSIKOLOGJIA ?

NEVOJSHMERIA E FILOZOFISE

LEONIDA – MBRETI SPARTAN (VIDEO)

JULIANI, PERANDORI FILOZOF ME PREJARDHJE SHQIPETARE

JUL CEZARI – GAIOS IULIOS CESARE-

SIMBOLIZIMI I JIN JANGUT

JETA DHE VDEKJA

CFARE ESHTE FILOZOFIA ZEN ?

EDUKIMI I TE RINJEVE NE SHOQERITE TRADICIONALE

KODI BUSHIDO

HELENA PETROVNA BLAVATSKI

ATLANTISI MISTERIOZ

APARATI KIRLIAN

PERBERJA SHTATESHE E NJERIUT


62 Përgjigje to “MIRËSEVINI”

 1. NICE I THINK IS VALUABLE

 2. une deshiroj te mar te dhena per krijimtarine e Moxartit

 3. Ju pergezoj per punen e bere. Jam mesuese e informatikes dhe deshiroj te kem nje komunikim te perhershem me ju.
  Te gjitha temat qe ju parashtroni me lart jane nje arshive e pasur per kedo.

 4. Komplimnte ne punen vertete te qelluar.shoqeria ka vertete nevoje per faqe te tilla kulturore,dhe nje here komplimente

 5. keto jane te dhenat me interesate qe interneti mund te dhuroje nje lexuesi dhe aq me teper nje njeriu qe kerkon me te vertete te dije shume gjera nga historia boterore ,kulturore ,artistike etj.ju falenderoj perzemersisht……me respekt endri hekurani!

 6. ju lumte per kete website.
  keni bo nje pune shume te mire.
  ti beni me shume reklam ketij website ne forume shqiptare ose ne facebook ose kudo se paska te dhena ineresante sidomos per popullin tone ne kete kohe.
  kisha edhe nje gje nese munde te gjeni gjera about ‘Machiavelli and Hobbes’
  me respekt Edmond Basha nga Kukesi

 7. bravos per ket web

 8. Kjo eshte nje dicka unike ne Shqipni

 9. Me pelqen pa masae…..Ju lumte…!!!!

 10. Koha eshte nje ilac qe vret te gjithe pacientet e saj!
  urime per faqen
  ketu kam aritur te gjej gjera sh interesante dhe te domosdoshme
  do te kisha sh qejf te regjistrohesha te kurset qe beni

 11. shum shum e bukur faqja. e vecante, se dija se ka njerez qe interesohen per keto tema ne Shqiperi. a ka mundesi qe te filloi kursin brenda ketij muaj?

 12. interesante me behet qefi qe ka shqiptar te cilet interesohen per tema te tilla urime,me behet qefi qe kutu gjeta edhe vidio te mallakastriotit kam rrespekt se esht nje atdhetar shum i mir.

 13. Fantastike me te vertete. Nuk kisha pare kurre gjera kaq intersante dhe ne shqip madje. Komplimenta per kete sit. Do te me pelqente te regjistrohesha ne ndonje nga keto kurset.

 14. Tema shumë interesante .
  Sa më shumë lezojmë , aq më shumë kuptojmë se dimë shumë pak …

 15. pershendetje!
  si shpjegohet qe ne kohet e meparshme kane jetuar shume njerez te medhenj,si p.sh Konfuci,Lao Che,Da Vinci,Mikelanxhelo,Buda,Cezari,Aleksandri,etj.
  A mendoni se do te vijne perseri njerez te medhenj qe do te ndertojne gjera kaq te medha,qe kane lene akoma dhe sot ndjenjen e tyre pas!
  flm,pres me padurim pergjigjen!
  Anjeza.

 16. Pershendetje Anjeza

  Jane disa epoka ne te cilat misherohen ne toke Shpitra te medhenj ose te lashte, siç quhen ne gjuhen filozofike. Sigurisht qe do te vijne perseri njerez qe deshirojne dhe do te ndertojne gjera kaq te medha dhe madje akoma me te medha. por ku i dihet, disa nga ata mund te kene ardhur dhe mund te ndodhen midis nesh………

  Admin

 17. Pershendetje te gjitheve

 18. Pershendetje te gjitheve. Ju pergezoj per punen e bere un jam nje student i gazetarise dhe me pelqejne jasht mase shprehjet frazeologjike, gjithashtu drejtoj edhe nje emisjon ne radio rreth kesaj teme. Shpresoj te vazhdoni keshtu jeni me te miret.

 19. nje faqe interesante bravo ju qofte adm

 20. Përshëndetje!
  Shpejteshpejt u futa në disa tema ,nga filozofia popullore kombëtare dhe më pëlqyen ato cfarë pashë.
  Ju lumtë për punen e bërë .
  Shpresoj se njerëzit do të njoftohen për këtë material që keni sjell dhe ta shfrytëzojn !
  Ju përshëndes
  Kili
  Pejë

 21. përshendetje

 22. faleminderit per informacionet

 23. Ju përgëzoj !!! Po bëni një punë shumë të mirë !!! Mezi pres të bëhem prapë pjesë e Kurseve .

 24. shume mire me gjith keto iformacione. por fotografine qe keni vene ne filli mnuk me duket e pershtatshme, faqia eshte ne gjuhen shqipe dhe fotografia greke. smunt te vini nje fotografi nga shqiperia

 25. nice

 26. Me ne fund njerez te afte qe kuptojne Filozofine e Vertete. 🙂

 27. jam dakort pse svini nje foto shqiptare???..nejse noi here ska rendesi kopertina…its ok …

 28. Pershendetje Irida

  Thjesht figura qe kemi vene eshte nje simbol i djepit te filozofise. Filozofia nuk ka shtete apo kufinj, pasi filozofia u perket te gjithe njerezve qe kane nje mendje te hapur.
  admin

 29. shum web e mir.bravo ju koft.e vertet te koka qe njeri sa te rrnon qaq edhe mson.kisha dasht me dit ma shum per filozofi veqanerisht cilat jan specifikat e filozofis?
  me studimin e kujna merret etj

 30. filozofia ka nevoj te msohet sa ma shum.vetem vazhdoni shum web e mire te koka
  ju pershendet besarta meholli vushtrri

 31. shum web emir te koka.filozofia land tepere mire.msoni se duhet edhe ju vyn

 32. pershendetje jam nje student qe sapo kam mbaruar fakultetin ekonomik,doja te dija nese kane filluar ose daten kur fillojne kurset tuaja. falemdnierit

 33. E prsh stafin e realizimit dhe qellimit te mire per lexuesin te kesaj web faqeje té kete mundesine te njohim me teper filozofet e lashte greke,por njekohesisht nae len pershtypjen te mund te njohim edhe krijues letrar tanet.Pra web faqe mjaft e qelluar!Ju Lumte!Me respekt!N.Kosumi

 34. pershendetje jam Komi nga gjermania,ju pergezoj me sinqeritet per inisiativen e kesaj faqeje,padyshim eshte nje nga faqet me fisnike dhe me vlere qe kam pare ne Shqiperi e me gjere,do me pelqente te merrja pjese ne kurset tuaja ne tirane.Urime & suksese!

 35. A munden te hapni nje teme sa i perket simpatis? nese do e benit do te isha shume mirnjohese

 36. pershendetje jam donita faqe shum e bukur vertet ju pergezoj jeni te mrekullueshem

 37. eshte nje dije me sh per njerezimin shqiptar …

 38. ju lutem kush mund te me ndihmoje pak me informacion rreth disa filozofeve shqiptere..cilet jane?? do tjua dija shm per nder 🙂

 39. Ju lumt shum bukur…

 40. Ju lutem mundet dikush me sberthy thenjen e (VIDGENSHTAJNIT) ‘Njeriu duhet te heshte atje ku eshte i pershtatshem heshtja’ ju faleminderit

 41. Pershendetje.Jam Urimi jetoj ne Itali.Me pelqen kjo face,njrriu nuk duhet te ndaloje se lexuari,sepse mposht injorancen

 42. Dua te di ”Pse ekzistoj” dhe ”Kush jam unë” ?

 43. per tiu dhene pergjigje ketyre pyetjeve Eliza te ndihmon ky kurs. ne aty flasim konkretisht per kete gjera!!!! klm

 44. Me pelqen shum web-i i juaj, do doja te jeni me shum aktiv.

 45. ju lumte me te verte

 46. njeriu sduhet ndal te lexuariii,,,,cfAAR DO vepre qoft mjafton kohen e lir ta shfrytezoi duke lexuar

 47. Me pelqejn shum keto shkrime, ju lutem qe te postoni dhe do shkrime tjera.

  Qdo te mire.

 48. Pershendetje,,

  Ju pergezoj per punen qe beni sepse jan me te vertet te nevojshme,, do te doja qe te shkruani edhe ndonje teme ne te ardhmen, se si te fitojm besimin ne veten tone?

  Ju pershendes dhe qdo te mire,,

 49. pegezime per faqen,mendoj se po te kete shume lexues mund te jete vertet nje komunitet me vlerat dhe privilegjin qe vertet e meriton ,ideja e kursit eshte perfekte do te doja te dija nese mundesohet,adresa e tij .faleminderit

 50. Se pare ju pergezoj per Faqen..:) jam nje adhuruese e madhe e filozofise dhe Psikologjise.:)..ndonese e re ne moshe mbase lirisht mund te them se jane lendet te cilat i lexoj dhe i studioj me me endje ne shkolle.:)

 51. Dua ti kthej pergjigjje relative pyetjes se Anjezes, i vetmi burim qe kam pare ti jepet pyetje ekzistimit te njeriut eshte Kurani tek Suretu-Edh-Dharijat vargjet e fundit.

 52. vargjet 46-57 faqe604

 53. me fal 56-57

 54. Urime per faqen! Ketij vendi po i mungon gjithnje e me shume mendja qe mendon

 55. Urime per punen e bere!

 56. Urime Urime per Faqen

 57. Definicioni i logjikes mundeni te me tregoni

 58. Logjika (greqisht Logos-arsye, mendje, shkencë, etj.) është disiplinë filozofike e cila merret me studimin e formave dhe të parimeve të të menduarit të drejtë dhe të vërtetë. Themelues i logjikës është filozofi Aristoteli. Sot ka mendime të ndryshme mbi statusin e logjikës, disa teoricienët dhe filozofë janë të mendimit se logjika tashmë është një shkencë e veçantë, kurse disa të tjerë janë të mendimit se ajo është një degë e filozofisë. Vet themeluesi i logjikës Aristoteli ishte i mendimit se logjika nuk është shkencë e as disiplinë filozofike, por sipas tij logjika është vetëm një mjet (organon) për të hyrë në studimin e shkencave.
  Logjika merret me format e mendimit logjik të cilat janë : nocionet, gjykimet (premisat) dhe konkludimet. Megjithatë objekti i logjikës është më i gjerë se kaq, ajo merret edhe me metodologjinë e kërkimit shkencor dhe me studimin e operacioneve logjiko-mendore.

 59. jam pa fjale,nuk e imagjinoja kurre se egzistonte ne shqiperi nje gje tille,,,bravo,,,,you are the best

 60. pershendetje me pelqen shume filozofia te di shum rreth saj sa e veshtire esht per tu mesuar po dhe sa e lehte mund te jete dhe cfare te ofron si pune kjp dege flm ERMELA.

 61. ketu kam aritur te gjej gjera sh interesante dhe te domosdoshme
  do te kisha sh qejf te regjistrohesha

 62. teoricienët dhe filozofë janë të mendimit se logjika tashmë është një shkencë e veçantë, kurse disa të tjerë janë të mendimit se ajo është një degë e filozofisë. Vet themeluesi i logjikës Aristoteli ishte i mendimit se logjika nuk është shkencë e as disiplinë filozofike, por sipas tij logjika është vetëm një mjet (organon) për të hyrë në studimin e shkencave.
  Logjika merret me format

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s