MIRËSEVINI

 

 ARTIKUJ PER LEXIM

MOSHA E PIRAMIDAVE
LUDVIG VAN BETHOVEN
MATRIX : FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE
SHQISA E 6-TË
MINORITY REPORT : FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE
NJE MENDJE E MREKULLUESHME:FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE (VIDEO)
MESIMDHENJA SEKRETE E PLATONIT
SHPREHJE NGA BUDA
HEROI:FILMI NGA PIKEPAMJA FILOZOFIKE
KREATIVITETI- IMAGJINATA KRIJUESE
PROJEKSIONI ASTRAL (VIDEO)
FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 1
FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 2
FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 3
FILOZOFIA KINEZE: TAO TE KING 4
JETA E LUDVIG VAN BETHOVEN
CFARE JANE SHKOLLAT E MISTEREVE
MITOLOGJIA SHQIPTARE VIDEO
AMËLSIMA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
PUPËZA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
BARIU I SHENJTË NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
DORDELECI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
FATET NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
FIERKUQJA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
GËRSHETËZA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
GOGOLI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
GISHTOJA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
HYJRIA E DETIT NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
KATALLANI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
LUGATI NË MITOLOGJINË SHQIPTAREI
FLOÇKA – NUSJA E UJËRAVE NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
SYQENËZA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
SHURDHI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
ZJARRI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
SHQIPONJA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
XHINDËT NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
SHTOJZOVALLET NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
ORËT NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
DHEVËSHTRUESI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
DIVI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
BLETA NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
BAJLOZI NË MITOLOGJINË SHQIPTARE
FJALË TË URTA TË HUAJA
FJALE TE URTA NGA MID’HAT FRASHERI
SHQIPONJA, SIMBOLI I PERENDISE
SHAHU, STRATEGJIA LUFTARAKE
LUANI, SIMBOLI I FUQISE
KORBI, NE QYTETERIMET E NDRYSHME
GJELI SI SIMBOL DIELLOR
ËNGJËJT, LAJMËTARËT E PERËNDIVE
GJIGANTËT DHE SIMBOLIZIMI I TYRE
ANKU – ÇELESI I JETES
KURIOZITETE NGA ANEMBANE BOTES
FJALE TE URTA FILOZOFIKE SHQIPTARE 2
MITOLOGJIA SHQIPTARE
NIKOLO PAGANINI, ”MAGJISTARI” I VIOLINES
TIBETI, VENDI I LEGJENDES DHE MISTERIT
BAGAVAT GITA NE SHQIP
HISTORI NGA JETA E BUDES
MITE TË ESOPIT
FJALE TE URTA FILOZOFIKE SHQIPTARE
SOKRATI DHE METODA E TIJ DIALEKTIKE
BIOGRAFIA E JOHANN S. BACH
EPOSI RAMAJANA NE SHQIP
DHIMBJA, SHKAQET DHE ELIMINIMI I SAJ
GJUHA SEKRETE E MITIT
PAOLO KOELHO DHE JETA E TIJ
PITAGORA DHE FILOZOFIA E TIJ
ENDRRAT DHE LLOJET E TYRE
OSKAR UAILLD – OSCAR WILDE 1856 – 1900
GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU (1403- 1468 )
BUZEQESHJA, NJE ILAC SHUME I DOBISHEM
REFLEKTIME FILOZOFIKE
GJUHA E TRUPIT NJEREZOR
ARZUNA – LUFTETARI I DRITES NE INDI
RIMISHERIMI
MISTERET: MITI -CEREMONIA – INITACIONI
TOLKIN – JOHN RONALD ROWELL TOLKIEN
SHEN GJERGJI, KAVALIERI QE VRET DRAGOIN
MARK AURELI – MARCUS AURELIUS
RASPUTIN – GRIGORY YEFIMIVICH NOVYKH
MBRETI ARTUR DHE MITI I TIJ
SUN TZU – ARTI I LUFTES
GANDI – MOHANDAS (MAHATMA) GANDHI
DARMA & KARMA
MIRSHEA ELIAD – MIRCEA ELIADE
STRATEGJIA E DELFINIT
RRUGA E LUFTETARIT BRENDESOR
RIMISHERIMI NE FILLIM TE SHEKULLIT
CFARE ESHTE PARAPSIKOLOGJIA ?
NEVOJSHMERIA E FILOZOFISE
LEONIDA – MBRETI SPARTAN (VIDEO)
JULIANI, PERANDORI FILOZOF ME PREJARDHJE SHQIPETARE
JUL CEZARI – GAIOS IULIOS CESARE-
SIMBOLIZIMI I JIN JANGUT
JETA DHE VDEKJA
CFARE ESHTE FILOZOFIA ZEN ?
EDUKIMI I TE RINJEVE NE SHOQERITE TRADICIONALE
KODI BUSHIDO
HELENA PETROVNA BLAVATSKI
ATLANTISI MISTERIOZ
APARATI KIRLIAN
PERBERJA SHTATESHE E NJERIUT
Advertisements

62 mendime mbi “MIRËSEVINI

 1. petrina thotë:

  Ju pergezoj per punen e bere. Jam mesuese e informatikes dhe deshiroj te kem nje komunikim te perhershem me ju.
  Te gjitha temat qe ju parashtroni me lart jane nje arshive e pasur per kedo.

 2. urimi thotë:

  Komplimnte ne punen vertete te qelluar.shoqeria ka vertete nevoje per faqe te tilla kulturore,dhe nje here komplimente

 3. endri hekurani thotë:

  keto jane te dhenat me interesate qe interneti mund te dhuroje nje lexuesi dhe aq me teper nje njeriu qe kerkon me te vertete te dije shume gjera nga historia boterore ,kulturore ,artistike etj.ju falenderoj perzemersisht……me respekt endri hekurani!

 4. Edmond thotë:

  ju lumte per kete website.
  keni bo nje pune shume te mire.
  ti beni me shume reklam ketij website ne forume shqiptare ose ne facebook ose kudo se paska te dhena ineresante sidomos per popullin tone ne kete kohe.
  kisha edhe nje gje nese munde te gjeni gjera about ‘Machiavelli and Hobbes’
  me respekt Edmond Basha nga Kukesi

 5. redion thotë:

  Koha eshte nje ilac qe vret te gjithe pacientet e saj!
  urime per faqen
  ketu kam aritur te gjej gjera sh interesante dhe te domosdoshme
  do te kisha sh qejf te regjistrohesha te kurset qe beni

 6. Ermiri thotë:

  shum shum e bukur faqja. e vecante, se dija se ka njerez qe interesohen per keto tema ne Shqiperi. a ka mundesi qe te filloi kursin brenda ketij muaj?

 7. andrea thotë:

  interesante me behet qefi qe ka shqiptar te cilet interesohen per tema te tilla urime,me behet qefi qe kutu gjeta edhe vidio te mallakastriotit kam rrespekt se esht nje atdhetar shum i mir.

 8. Klevi thotë:

  Fantastike me te vertete. Nuk kisha pare kurre gjera kaq intersante dhe ne shqip madje. Komplimenta per kete sit. Do te me pelqente te regjistrohesha ne ndonje nga keto kurset.

 9. Irdis thotë:

  Tema shumë interesante .
  Sa më shumë lezojmë , aq më shumë kuptojmë se dimë shumë pak …

 10. Anjeza thotë:

  pershendetje!
  si shpjegohet qe ne kohet e meparshme kane jetuar shume njerez te medhenj,si p.sh Konfuci,Lao Che,Da Vinci,Mikelanxhelo,Buda,Cezari,Aleksandri,etj.
  A mendoni se do te vijne perseri njerez te medhenj qe do te ndertojne gjera kaq te medha,qe kane lene akoma dhe sot ndjenjen e tyre pas!
  flm,pres me padurim pergjigjen!
  Anjeza.

 11. dituri thotë:

  Pershendetje Anjeza

  Jane disa epoka ne te cilat misherohen ne toke Shpitra te medhenj ose te lashte, siç quhen ne gjuhen filozofike. Sigurisht qe do te vijne perseri njerez qe deshirojne dhe do te ndertojne gjera kaq te medha dhe madje akoma me te medha. por ku i dihet, disa nga ata mund te kene ardhur dhe mund te ndodhen midis nesh………

  Admin

 12. albano thotë:

  Pershendetje te gjitheve. Ju pergezoj per punen e bere un jam nje student i gazetarise dhe me pelqejne jasht mase shprehjet frazeologjike, gjithashtu drejtoj edhe nje emisjon ne radio rreth kesaj teme. Shpresoj te vazhdoni keshtu jeni me te miret.

 13. kili thotë:

  Përshëndetje!
  Shpejteshpejt u futa në disa tema ,nga filozofia popullore kombëtare dhe më pëlqyen ato cfarë pashë.
  Ju lumtë për punen e bërë .
  Shpresoj se njerëzit do të njoftohen për këtë material që keni sjell dhe ta shfrytëzojn !
  Ju përshëndes
  Kili
  Pejë

 14. Kalorësi Astral thotë:

  Ju përgëzoj !!! Po bëni një punë shumë të mirë !!! Mezi pres të bëhem prapë pjesë e Kurseve .

 15. fifo thotë:

  shume mire me gjith keto iformacione. por fotografine qe keni vene ne filli mnuk me duket e pershtatshme, faqia eshte ne gjuhen shqipe dhe fotografia greke. smunt te vini nje fotografi nga shqiperia

 16. dituri thotë:

  Pershendetje Irida

  Thjesht figura qe kemi vene eshte nje simbol i djepit te filozofise. Filozofia nuk ka shtete apo kufinj, pasi filozofia u perket te gjithe njerezve qe kane nje mendje te hapur.
  admin

 17. besaarta thotë:

  shum web e mir.bravo ju koft.e vertet te koka qe njeri sa te rrnon qaq edhe mson.kisha dasht me dit ma shum per filozofi veqanerisht cilat jan specifikat e filozofis?
  me studimin e kujna merret etj

 18. besaarta thotë:

  filozofia ka nevoj te msohet sa ma shum.vetem vazhdoni shum web e mire te koka
  ju pershendet besarta meholli vushtrri

 19. indrit (budha) thotë:

  pershendetje jam nje student qe sapo kam mbaruar fakultetin ekonomik,doja te dija nese kane filluar ose daten kur fillojne kurset tuaja. falemdnierit

 20. N.Kosumi thotë:

  E prsh stafin e realizimit dhe qellimit te mire per lexuesin te kesaj web faqeje té kete mundesine te njohim me teper filozofet e lashte greke,por njekohesisht nae len pershtypjen te mund te njohim edhe krijues letrar tanet.Pra web faqe mjaft e qelluar!Ju Lumte!Me respekt!N.Kosumi

 21. komi thotë:

  pershendetje jam Komi nga gjermania,ju pergezoj me sinqeritet per inisiativen e kesaj faqeje,padyshim eshte nje nga faqet me fisnike dhe me vlere qe kam pare ne Shqiperi e me gjere,do me pelqente te merrja pjese ne kurset tuaja ne tirane.Urime & suksese!

 22. anxhela thotë:

  ju lutem kush mund te me ndihmoje pak me informacion rreth disa filozofeve shqiptere..cilet jane?? do tjua dija shm per nder 🙂

 23. arta thotë:

  Ju lutem mundet dikush me sberthy thenjen e (VIDGENSHTAJNIT) ‘Njeriu duhet te heshte atje ku eshte i pershtatshem heshtja’ ju faleminderit

 24. urim lala thotë:

  Pershendetje.Jam Urimi jetoj ne Itali.Me pelqen kjo face,njrriu nuk duhet te ndaloje se lexuari,sepse mposht injorancen

 25. anjeza thotë:

  per tiu dhene pergjigje ketyre pyetjeve Eliza te ndihmon ky kurs. ne aty flasim konkretisht per kete gjera!!!! klm

 26. xhemi thotë:

  Pershendetje,,

  Ju pergezoj per punen qe beni sepse jan me te vertet te nevojshme,, do te doja qe te shkruani edhe ndonje teme ne te ardhmen, se si te fitojm besimin ne veten tone?

  Ju pershendes dhe qdo te mire,,

 27. klodian thotë:

  pegezime per faqen,mendoj se po te kete shume lexues mund te jete vertet nje komunitet me vlerat dhe privilegjin qe vertet e meriton ,ideja e kursit eshte perfekte do te doja te dija nese mundesohet,adresa e tij .faleminderit

 28. Ardita thotë:

  Se pare ju pergezoj per Faqen..:) jam nje adhuruese e madhe e filozofise dhe Psikologjise.:)..ndonese e re ne moshe mbase lirisht mund te them se jane lendet te cilat i lexoj dhe i studioj me me endje ne shkolle.:)

 29. Enea Gjoni thotë:

  Dua ti kthej pergjigjje relative pyetjes se Anjezes, i vetmi burim qe kam pare ti jepet pyetje ekzistimit te njeriut eshte Kurani tek Suretu-Edh-Dharijat vargjet e fundit.

 30. dituri thotë:

  Logjika (greqisht Logos-arsye, mendje, shkencë, etj.) është disiplinë filozofike e cila merret me studimin e formave dhe të parimeve të të menduarit të drejtë dhe të vërtetë. Themelues i logjikës është filozofi Aristoteli. Sot ka mendime të ndryshme mbi statusin e logjikës, disa teoricienët dhe filozofë janë të mendimit se logjika tashmë është një shkencë e veçantë, kurse disa të tjerë janë të mendimit se ajo është një degë e filozofisë. Vet themeluesi i logjikës Aristoteli ishte i mendimit se logjika nuk është shkencë e as disiplinë filozofike, por sipas tij logjika është vetëm një mjet (organon) për të hyrë në studimin e shkencave.
  Logjika merret me format e mendimit logjik të cilat janë : nocionet, gjykimet (premisat) dhe konkludimet. Megjithatë objekti i logjikës është më i gjerë se kaq, ajo merret edhe me metodologjinë e kërkimit shkencor dhe me studimin e operacioneve logjiko-mendore.

 31. john proko thotë:

  jam pa fjale,nuk e imagjinoja kurre se egzistonte ne shqiperi nje gje tille,,,bravo,,,,you are the best

 32. ELA ERMELA thotë:

  pershendetje me pelqen shume filozofia te di shum rreth saj sa e veshtire esht per tu mesuar po dhe sa e lehte mund te jete dhe cfare te ofron si pune kjp dege flm ERMELA.

 33. geraikemejapria.com thotë:

  teoricienët dhe filozofë janë të mendimit se logjika tashmë është një shkencë e veçantë, kurse disa të tjerë janë të mendimit se ajo është një degë e filozofisë. Vet themeluesi i logjikës Aristoteli ishte i mendimit se logjika nuk është shkencë e as disiplinë filozofike, por sipas tij logjika është vetëm një mjet (organon) për të hyrë në studimin e shkencave.
  Logjika merret me format

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s