Gogoli në Mitologjinë Shqiptare


Gogomel. Rron në toponimet: Gogole (Vidhgar-Ana e Malit), Ne Goglit (Bobot-Ana e Malit).

Marrë nga Fjalori i Mitologjisë dhe Demonologjisë Shqiptare.

Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

Një mendim mbi “Gogoli në Mitologjinë Shqiptare

  1. albert thotë:

    Gogolet sipas historis besoheshin se ishilin qenje te cilat shfaqeshin ne mesnat ne fusha,male.Gogolet gjithashtu thuhet se ata kan pamje te fikshme edhe se jane ne gjendje te fluturojne,te bejne magji,mallkime etj.
    Besohet se gogolet mund te mposhten vetem nga rrezja e diellit e cila i pervelojne lekuren.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s