Gërshetëza në Mitologjinë Shqiptare


Nimfë e mitologjisë shqiptare, që përfytyrohej si një vashë e bukur e me flokë të gjatë, që rrinte në ujërat e liqeneve e të lumenjve. identifikohet me Floçkën.

Marrë nga Fjalori i Mitologjisë dhe Demonologjisë Shqiptare.

Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

Një mendim mbi “Gërshetëza në Mitologjinë Shqiptare

  1. sihana lita thotë:

    nese keni mundesi mund te na tregoni legjenden e djalit nga fisi i kelmendasve qe martohet me flocken,, legjende qe eshte trajtuar perciptazi ne vepren lahuta e malcis e gjergj fishte?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s