Hyrje » Argetim Filozofik » Fjale te urta filozofike Shqiptare 2

Fjale te urta filozofike Shqiptare 2


Ai që di shumë flet pak.


Buka po u thye s’ ngjitet me nje Peshtymë.


C’ ke bërë do të ta bëjnë.


Dardha bie nën dardhë.


Dardha e ka bishtin mbrapa.


Dhelpra kur nuk e arrin rrushin, thote eshte i pa bere.


Dëgjo shtatë a tetë dhe përsëri bëj si di vetë.


Gjella me kripë dhe kripa me karar.


Gjuha, vete aty ku dhëmb dhëmbi.


Gjuha kocka s’ ka por kocka thyen.


Jeto sikur do vdesësh nesër. dhe mëso sikur do jetosh gjithmonë.


Më mirë një vezë sot, sesa nje pulë mot.


Më thuaj c’ shokë ke , të të them se cili je.


Mendja e madhe.. e keqja e të zotit.


Me mikun ha e pi, por tregëti mos bëj.


Mollën e mirë, e ha derri.


Mos u mundo të nxjerrësh dhjamë nga pleshti.


Mos i shiko gunën, po shikoji punën.


Nje dru i shtrembër, shtrembëron gjithë stivën.


Njëra dorë lan tjetrën, të dyja lajnë fytyrën.


Miku i mire, duket ne kohë të veshtira.


Sheh rrushi rrushin, dhe piqet.


Rri shtrembër e fol drejt.


Nuk mbahet shtëpia me miell hua.


S’ mbahen dy kunguj nën një sqetull.


Ujku qimen e ndërron por zakonin nuk e harron.


Ai që është shok me të gjithë, nuk është shok me asnjë.


Cdo hap drejt kulturës, është hap drejt lirisë.


Dashuria per rininë, si qumështi për feminë.


E keqja bëhet shpejt, e mira vjen ngadalë.


E shara është arma e të dobëtit.

Advertisements

92 Komente

 1. blerta thotë:

  ej shume palidhje bre do mu doken se spo kan rim 😛

 2. dituri thotë:

  Blerta pershendetje

  Fjalet e urta nuk jane poezi qe te kene rime. Thjesht ato jane esenca nga pervoja dhe mencuria e nje populli. Aftesia e lexuesit eshte te deshifroje fjalet dhe te kuptoje esencen.
  me respekt
  admin

 3. puhiza thotë:

  Mendimi im: Mjaft te bukura, grumbulluar me mjeshteri nga ana juaj…Faleminderit per ket permbledhje… ndihmova vajzen ne nje ore letersie…Kaloni kendshem

 4. besnik bici thotë:

  shume nice qenka
  keep going

 5. refi thotë:

  pak per te lexuar por shum me shum per te kuptuar……

 6. eli thotë:

  a bit from you means a lot to me
  me pelqyen shum dua te them se na nevojiten jeshilltar ku ne sdo i benim gabimet e dyta……

 7. Cyli thotë:

  ishin te shkelqyera te gjitha brravo per ata qe i kan Grumbulluar gjith ketu “Fjal Të Urta”

 8. bossi thotë:

  pse be folni palidhje se shum nice jan kto

 9. Tigri thotë:

  Pershendetje… jeni me te miret:d shum i kam pelqyer Respekt :d

 10. ylli thotë:

  i lexova sepse as qe mujta mes mi lexu,e ju as qe keni mujt mes mi shkru,, ai qe paitohet me ket,ta kap vllaun perdore e te futet ne xhenet..

 11. Liri Pllana thotë:

  njeriu i pa mesuar si druri i pa punuar

 12. kukla thotë:

  tpapame sh flm mora 10 prej ktyre

 13. emiljano thotë:

  flm per kete permbledhje fjalesh te urta.

 14. devil's thotë:

  shum te bukura te gjitha, bravo

 15. anna thotë:

  po po shume te bukura ishin te gjitha,bravo

 16. genta thotë:

  shum te bukura jon te gjitha Bravo (Y)(Y)

 17. tina thotë:

  me pelqyen te gjitha sepse shumica prejt tyre janë të verteta 😀

 18. gentrit thotë:

  pershendetje gentriti
  vertet me pelqyen te gjitha jan kto te gjitha qe ne i praktikojm ne jeten ton dhe madje jon shum te verteta respekt gentriti

 19. LOLITA thotë:

  SHUM NICE VALLA TE GJITHA KOKAN RESPEKT

 20. LOLITA thotë:

  a ka ma shum qesi fjal te urta folzofike, dhe ku mund ti gjej ata

  pershendetje

 21. hajrunisa sylka thotë:

  keto aforizma apo fjalet e urta jan me kupim themelor per veshtiresit dhe lumturit ne jet andaj keto duhet ti mesojm dhe ti analizojm mua me pelqyen shum

 22. BESA thotë:

  ej ju jeni me te miret

 23. BESA thotë:

  shaummm nice ini…………………!!!!!!!!! Wery nice

 24. BESA thotë:

  une jam besa dhe ju keni shkruajtur disa fjal te mencura mirpo kto fjal duhen ti lexojn ata qe nuk e din cka eshte jeta…………?????????

 25. BESA thotë:

  pun pun nat e dit qe te shohim pakes drit

 26. BESA thotë:

  une i lexova te gjitha dhe te gjithe me kane pelqyer shum dhe uen shpresoj qe sa me shum te keni perparim ju dua

 27. DHURATA thotë:

  shum tmiraa :):)kisshcee

 28. DHURATA thotë:

  kush din fjal te urtaa net mi con te kjoo msn okeee esra_b@live.com tungi

 29. Lory thotë:

  Të bukura kto shprehje

 30. kejsi thotë:

  shum te bukra jan mora disa prej tyre

 31. mamba thotë:

  shum t forta pasha familin

 32. ardian thotë:

  shum fortaaaaaaaaaaaaaaaaa ju pergzoj shum kaloni mir

 33. ardian thotë:

  shum tfort jeni aaaaaaaaaaa ju pergzoj

 34. raldi thotë:

  o besa po ti ku e mesove jeten mo asnjeri nuk ka lindur u ditur kesht qe vlejn dhe per ty fjalet,,,,,,,,

 35. lena thotë:

  shum t’mira veq mir ish kon edhe ma shum me pas se shum me kan pelqyyy

 36. besa thotë:

  shum mir po i thojn keto thenie edhe me kuptim te rregullt

 37. ertona thotë:

  Shum te verteta keto thenje me kan pelqy tej mase

 38. arbenita thotë:

  i afte eshte ai qe i zbatohet ketyre fjaleve te urta e i pafte eshet ai qe i perbuz kto fjal por nje dit do te bi ne keto kshilla

 39. flamur thotë:

  shum fjale te mencura keshtu duhet dhe me vepru

 40. diannna thotë:

  shum shum te mira

 41. Aldi thotë:

  Bravo,fjale me vend

 42. Misteriozi thotë:

  Ju lumte kjo meriton nje duartrokitje…cunat e baldushkut!

 43. fjolllaa thotë:

  me pelqyen te gjitha e meritioni nje duartrokitje me dy gishta

 44. doki thotë:

  te them realitetin ,shume mire jane te postume kto thenjet e mencura vec just next

 45. lena thotë:

  shum fjali te mira

 46. valja k. thotë:

  jeta eshte si nje film qe nuk ka mbarim dhe si nje arke qe permban florir

 47. valja k. thotë:

  frika eshte armiku me i madh i njeriut.

  se paku une mendoj keshtu

 48. valja k. thotë:

  zemra eshte nje organ brenda nesh,por kur ajo thyhet nuk mund te bashkohet.!!

 49. valja k. thotë:

  ai qe flet pa menduar eshte si zogu qe fluturon pa i hapur krahet

 50. valja k. thotë:

  libri i pashfletuar eshte si kopshti i pa lulezuar

  ai qe lexon di dy her me shum se ai qe rrin

 51. valja k. thotë:

  jeta eshte dhe do te jet gjithmon nje mister i pa zbuluar

 52. valja k. thotë:

  pa marre parasysh se kush i ka shkruar keto fjale te bukura ia vlen te lavderohet
  valjeta k.

 53. valja k. thotë:

  dhe mos te harroj te ceki se keto shprehje qe i thash me lart jan te mijat.Kam prirje per fjal te urta
  une shkruaj ese dhe poezi te ndryshme gjithashtu,e fjalet e urta jan ato qe i zbukurojn ato qe i shkruaj edhe me teper.
  mendoj se ia vlen te lexojm sa me shum,sepse kurr nuk i dihet jetes,ajo te sprovon kudo qe gjendesh………

 54. valja k. thotë:

  ai qe lexon ,di dy her me shum se ai qe flet

  me lart mendoj se kam gabuar ne te shkruar
  me falni…

 55. erona thotë:

  teper tmiiraa kto fjal jon pasqyr per njerzimin

 56. mandi thotë:

  me pelqyen shume se mesova prej tyre

 57. bora thotë:

  shum shum te bukura keto fjalet e urta
  “MENDIMET E LARTA GJINDEN NE FJALE TE SHKURTERA”

 58. arty thotë:

  shum proverba te mira

 59. BABI @MAMI 214 thotë:

  MESO SA IJE I RI SE KUR DO TE PLAKESH SKE DOBI

 60. Adroa thotë:

  buken e fotografur nuk mundesh me hanger.

  mik nuk esht ai qe ti fshin lotet, por ai qe nuk lejon te qajsh.

  ai qe s’ka pasuri esht i varfer, por me i varfer esht ai qe s’ka asgje tjeter pos pasuris.

  E kot esht jeta e atij qe nuk din te endrron.

  mos thuaj deshotva, por thuaj nuk e kam arritur ENDE.

  ne nje bot te cmendur, vetem te cmendurit jan normal 🙂

  historia esht rrena me te cilen te gjith te asaj kohe jan bo dakord.

  mendo si askush, por fol si gjithkush.

  kush kesh i fundit….nuk e ka kuptuar me par.

  per disa njerz esht shum e veshtir te vendosin mes te DREJTES dhe te THJESHTES.

  normaliteti esht sikur nje rrug e asfalltuar, esht shum e leht ta kalosh pa probleme por kurr nuk rritet ndonje lule aty!

  duke pritur qe te behesh dikush tjeter e humb senin me te shtrejt qe e ke…VETEN!

  te jetosh esht sikur te fizatosh pa gum!

 61. fjolla thotë:

  shum te mira kto fjal te urta

 62. leutrim thotë:

  SHume Te Mira Keta Fjali

 63. Tuana thotë:

  Kur nuk ke qka ben,luje deren.

 64. nice is evry thing hahahahha phii ……… tung kiss

 65. mirjeta thotë:

  me te vertet keto fjal ishin te mrekullueshme mua me pelqejn shum sepse ju mos degjoni se qfar ju thojn tjeret per diqka po qka ju thot zemra juaj vetem ate bejeni

 66. mirjeta thotë:

  dashuria per rinin eshte si qumshti per femin mbajeni mend kete sepse ju te gjith keni nje gje te veqant

 67. mirlinda thotë:

  keto fjal me te vertet ishin shum te bukura

 68. mirjeta thotë:

  keto ishin fjal me te vertet te mrekullueshme me t vertet mua me pelqejn shum sepse edhe ju mos ndegjoni se qfar ju thon te tjeret te per diqka qe doni te vendosni por vetem ate qe ua thot zemra kuptojeni kete sepse ju te gjith jeni te mrekullueshem dhe te gjith keni nje gje te veqant

 69. Froni thotë:

  ju lumt

 70. Murat Aliaj thotë:

  Te shkelqyera. Fatkeqesisht jane fare pak, vetem sa te hapin oreksin dhe te lene te uritur. Mencuria shqiptare eshte e gjere dhe ka mundesi qe ketu te vije sa me e plote. Mundesisht edhe te ndare ne me tema te vecanta, se s’jemi ne me te humbur nga bota. Urime nisiatoreve dhe le ta cojne me tej kete pune te nderuar! Frika nga vrejtjet eshte varferi, ndaj s’ka pse frenoheni ne nisiativen qe keni marre. Me te shumtet do ju lavderojne

 71. Mariana thotë:

  E uroj ate qe la shkruar sepse ne fjalet e ketyre lexon pak por gjen shume..:)

 72. nozaaa thotë:

  pun pun ant e dit që tëshohim pakëz në dritë

 73. Dafina Bytyqi thotë:

  Bukë e krip e zemër !!!!

 74. dona thotë:

  te qash do te thote ta lesh shpirtin e lire kur ai po te shtrengon fuqishem.

 75. me thotë:

  shume te bukura keto fjale te urta

 76. esma aruqi thotë:

  valla bre edhe mu me pelqyen .poashtu edhe une them se ato jane te verteta

 77. agron thotë:

  shume te nukura te gjitha qenkan…..braco ❤

 78. mariogotse thotë:

  Duen edhe shpjegimi i atyre

 79. mariogotse thotë:

  shum faleminderit

 80. festimi09@zbavitu.net thotë:

  shum te mira fjalet e urta

 81. keto fjale te urta jane thesari me i qmuar i kultures sone popullore te cilat jane krijuar nga pervoja mija vjeqare dhe jane ruajtur brez pas brezi deri ne ditet e sotme detyr e jona si brez i ri eshte ti mesojme dhe t ua percjellim brezave qe vin pas nesh.

 82. xhesika thotë:

  shume tee bukura dhe me kuptim te lumte bravo ❤
  keto fjale jane te cmuara per mesim se edhe mua mu deshen shume per neser kur te shkoj ne shkolle por te lutem shtoji dhe disa te tjera te bukura per te gjithe ne

 83. XXcatXX thotë:

  shume te verteta!

 84. likaa thotë:

  mir shumë

 85. eerza syla thotë:

  Mir mir po u dasht me ja shenu autorin kysh i ka shenu keto edhe se qfar kuptimi kan kto fjal te urta shqipe faleminderit

 86. eerza syla thotë:

  Shum gjera meso por kurr mos i harro

 87. Jeino thotë:

  Ju lumt shum te bukura pravoo vertet…!!!

 88. Stelakea thotë:

  M falni po shpjegimi I tyre mund te jepet sepse vtm me nje te lexuar femijet nk kuptojn asgje por nqs jepet mesazhi ose shpjegimi I cdo fjale te urte ose disa fjaleve ndoshta mund te kuptonim dicka m teper 😶😛😒

 89. agnesa thotë:

  Fjalet e urta janë këshilla për fëmijë

 90. Erind shemsiu thotë:

  Shum të mira por ajo mollen e mire e Han vetem Derri SME pelqeu

 91. metlaj thotë:

  SOT neve vuajme se nuk e njohim mire filozofin e poullit tone e cila ndertoj cilesit morale qe bene te ishim nje poull i respektuar dhe zot i vendit per te sotmen dihet

 92. Saimir .Dashi thotë:

  Shum bukur, keto Jan fjal qe duhen mbajtur mend

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: