Nastradini – Anektoda Filozofike


nastradini

 

NASTRADINI

SHKOLLA

Njëri nga djemtë e shkollës së Nastradinit – pyeti:

‘’Cila është arritja më e madhe : e atij që pushtoi  një perandori, e atij që mundte por nuk e  bëri, apo e atij që pengoi të tjerët të bëjnë një gjë të tillë?

Nuk di asgjë  për këtë cështje, u përgjigj Nastradini, por di një detyrë shumë më të vështirë se këto që the ti.

Cila është ajo?

Përpjekja për të të mësuar ty, të shohesh gjërat ashtu sic janë në të vërtetë.

 

 

FATI I PAEKSPLORUAR

 

Nastradini po ecte në një rrugicë kur dikush rrëshqiti nga një cati, dhe ra  mbi zverkun e tij. I rëni nuk pësoi asgjë por Nastradini u dërgua në spital. Disa nga nxënësit e tij vajtën për ta vizituar.

– Cfarë mësimi nxjerr nga kjo ngjarje Nastradin, e pyetën?

– Shmangni cdo lloj besimi në të pashmangshmen, madje akoma edhe kur shkaku dhe pasoja  duken të pashmangshme. Ai ra nga catia, por zverku im u thye. Mos besoni supozimet teorike si: ‘’ Nëse dikush do të bjerë nga catia, do të thyejë qafën e tij’’.

 

 

JO KAQ E LEHTË SA DUKET

 

Një vejushë erdhi  në gjyqin e Nastradinit dhe tha:

– Jam shumë e varfër. Djali im i vogël ha sasi të mëdha sheqeri, dhe në të vërtetë i është bërë pasion dhe nuk mund tja dal mbanë për tja paguar. A do të mundte gjyqi ti ndalonte  të hante sheqer, pasi unë vetë nuk mund ta bëj të më bindet?

 

-Zonjë, ju përgjigj Nastradini, ky problem nuk është kaq i lehtë sa duket. Hajdeni përsëri pas një jave dhe do tju jepet vendimi, pasi të kem analizuar këtë rast në thellësi.

Pas një jave, emri i vejushës ishte përsëri në listën e njerëzve që kërkonin të drejtën nga gjyqi.

 

– Më vjen keq, i tha Nastradini kur erdhi radha e saj, por do të kemi një vonesë tjetër të kësaj cështjeje shumë të ndërlikuar. Hajdeni përsëri javën tjetër.

E njëjta gjë ndodhi edhe  pesëmbëdhjetëditëshin e ardhshëm. Përfundimisht Nastradini deklaroi: Gjyqi do të japë verdiktin ndalues tani. Thërrisni djaloshin. Djaloshi erdhi përpara gjyqit.

-Djalosh, bërtiti gjykatësi. Ndalohet të hash me tepër sheqer se gjysëm  luge cdo ditë.

Vejusha i shprehu falenderimet e saja Nastradinit dhe e luti ti bënte një pyetje.

-Thuamë, tha Nastradini,

– I nderuar, habitem se përse nuk i ndaluat djaloshit  të hante sheqer që nga seancat e para.

– Shiko, tha Nastradini, fillimisht duhet të clirohesha  edhe unë vetë nga ky ves,  ku ta dija se do më merrte kaq shumë kohë?

MËSO SI TË MËSOSH

 

Nastradini dërgoi një djalë që ti sillte ujë nga burimi.

– Kujdes se mos thyen shtambën, i tha,  dhe i dha djaloshit një shuplakë.

 

Një kalimtar pyeti Nastradinit, se përse i ra dikujt që nuk i kishte bërë asgjë.

– O njeri, tha Nastradini. Do të ishte e kotë të ndëshkoja djaloshin pasi ta kishte thyer  shtambën, apo nuk është kështu?

 

 

 

I THATË NË SHI

 

Dikush ftoi Nastradinin të gjuanin së bashku por i dha një kalë që ishte shumë i ngadaltë. Nastradini nuk tha asgjë. Shumë shpejt  gjahtarët e lanë shumë pas dhe nuk mund ta shihnin. Ndërkaq filloi të binte shumë shi dhe nuk ekzistonte asnjë strehë përreth. Të gjithë ata që merrnin pjesë në gjah u bënë qull. Por Nastradini, sapo filloi shiu, hoqi rrobat e tij dhe i palosi. Në vazhdim u ul mbi rrobat e palosura. Kur shiu pushoi , u vesh dhe u kthye në shtëpinë e atij që e kishte ftuar  dhe i kishte dhënë kalin e ngadaltë.

Asnjeri nuk mund të kuptonte se si nuk ishte  aspak i lagur. Pavarësisht shpejtësinë e kuajve të tyre , asnjeri nuk ishte  arritur të gjente strehë në atë fushë. Nastradini u tha, se arsyeja që ai  ishte i thatë, ishte kali që i dhanë.

 

Ditën tjetër i dhanë një kalë  të shpejtë dhe i zoti i shtëpisë  mori kalin e ngadaltë. Përsëri ra shi. Kali i të zotit të shtëpisë ishte kaq i ngadaltë saqë ai u lag më shumë  se cdo herë tjetër, ndërsa kthehej në shtëpi me hap kërmiu. Nastradini bëri të njëjtën gjë si radhën e kaluar. Kur u kthye në shtëpi nuk ishte i lagur fare.

 

– I gjithë faji është i joti, i bërtiti i zoti i shtëpisë. Më bëre ti hipja atij kali të tmerrshëm.

 

– Ndoshta edhe ti nuk bëre dicka nga ana jote për këtë problem, në mënyrë që të mund të mbetesh pa u lagur, i tha Nastradini.

 

 

LAJMËRIMI

 

Nastradini qëndroi në pazar dhe filloi tu drejtohej turmave që ishin aty:

O njerëz! Doni dije pa vështirsi, të vërtetën pa gënjeshtra, arritje pa përpjekje, përparim pa sakrifica?

Po, Po!

Mrekulli! Tha Nastradini. Doja vetëm ta dija. Mund të bazoheni tek unë, se do tju them mënyrën se si mund të arrihen keto gjëra, nëse kurrë do të zbuloj dicka të tillë.

Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

 

 

89 mendime mbi “Nastradini – Anektoda Filozofike

 1. alma thotë:

  te lumt nastradin veq ne nuk e dim a egziston a je vetem i imagjinuar deri tash sa kam lexuar anektoda te nastradinit mua me duken te shkelqyera bravooooo shum mir nese egziston pa ti jep 100000 euro se kish alon po nuk e di se ku je po ta dish se ku ndodhesh tani per tani une do boja qmos te jepja gjithqka edh epse ty nuk te nevoiten

 2. alma thotë:

  nastradin qudi me te vizitu veq 5 person a e 6 une e ti duhesh me dit se ne faqet tjera i ki ka 1000 persona qe te vizitojn edhe te lajnn komente te mira hehehhehehe

 3. arlind thotë:

  keto qenkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkan shuuuummmmmmmmmmmm teeeeeeee miiiiirrrraa hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 4. arlind thotë:

  a nastradin te kofsh i hajrittttt ishalla bon ma shum anektoda me te miraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 5. albina thotë:

  ska ma te mire se ti bravo te koft na ke kall me anektodat e tua veq vazhdo skaaaaaa maaaa teeeeeee miiiiiiirrr sseeeeee tttii

 6. egzona thotë:

  ma te mira anektoda nuk kam pa valla
  kam degjuar se nastradini kaq qene ma i menquri njeri hahahah
  juuuuuuu dua gjith

 7. xhevati thotë:

  ju faleminderit shum qe na u gjetet ne online ju falenderoj me shpirt dhe me mushkri i kishe kto anektoda shum te mira
  thank you

 8. alma thotë:

  te lumt nastradin veq ne nuk e dim a egziston a je vetem i imagjinuar deri tash sa kam lexuar anektoda te nastradinit mua me duken te shkelqyera bravooooo shum mir nese egziston pa ti jep 100000 euro se kish alon po nuk e di se ku je po ta dish se ku ndodhesh tani per tani une do boja qmos te jepja gjithqka edh epse ty nuk te nevoiten.
  alma

 9. fidan thotë:

  un nuk e njo nastra dinin veq pasi i pash keto anae ktodame pelqyen pamas dhe shum mir per nasdradinin bravo qe i ka shkruar

 10. Anna Dhe Ndoc Lazri thotë:

  Te bukura dhe me spec brenda. shume kemi ndegjuar me kohe per kete njeri.Diku kemi lexuar per te por se sa te sakta nuk dime.A ka kohe te tij te sakte dhe megjithmende eshte kaq i zgjuar.Do ju isha shume te falenderuar ne qofte se jepni sado pak informacion por te sakte rreth tij.

 11. dituri thotë:

  Nastradin Hoxha ose me sakte Nasredin Hoxha eshte nje hero i famshem i shume miteve, alegorive dhe anektodave qe qarkullojne shume ne lindjen e mesme, duke perfshire dhe vende te Europes. Emri i tij vjen nga arabishtja dhe do te thote ”Lavdia e besimit”. Nastradini thuhet se ka lindur rreth shekullit te 13 dhe profesioni i tij ishte gjykates dhe mesues. Shfaqet si nje filozof Sufi me shume aftesi ne perballjen e veshtiresive te jetes dhe gjithmone i gatshem dhe i lirshem ne shprehje, nganjehere dhe me fjale te pista. Vdiq dhe u varros ne Ak Shehir dhe thuhet se varri i tij eshte nej mauzole.

  Nuk eshte e vertete se te gjitha historite qe jepen me emrin e tij, jane te tijat, pasi nje pjese e madhe prej tyre eshte shkruar disa shekuj me vone. Historite e tij u perhapen neper shtetet e botes nepermes perandorise otomane dhe per kete shume shtete e quajne si te tyrin, perfshire Afganistanin, Arabine, Persine, TUrqine, Uzbekistanin etj.

  nastradini ka qene nje filozof popullor dhe ka mbetur ne kujtimet enjerezve per historite e tija qesharake dhe per anektodat e tij. Nganjehere ndoshta historite mun t eduken pak paradoksale por ne te vertete kane shume kuptime te thella dhe mesime per jeten.

  Admin

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s