Hyrje » Argetim Filozofik » Nastradini – Anektoda Filozofike

Nastradini – Anektoda Filozofike


nastradini

 

NASTRADINI

SHKOLLA

Njëri nga djemtë e shkollës së Nastradinit – pyeti:

‘’Cila është arritja më e madhe : e atij që pushtoi  një perandori, e atij që mundte por nuk e  bëri, apo e atij që pengoi të tjerët të bëjnë një gjë të tillë?

Nuk di asgjë  për këtë cështje, u përgjigj Nastradini, por di një detyrë shumë më të vështirë se këto që the ti.

Cila është ajo?

Përpjekja për të të mësuar ty, të shohesh gjërat ashtu sic janë në të vërtetë.

 

 

FATI I PAEKSPLORUAR

 

Nastradini po ecte në një rrugicë kur dikush rrëshqiti nga një cati, dhe ra  mbi zverkun e tij. I rëni nuk pësoi asgjë por Nastradini u dërgua në spital. Disa nga nxënësit e tij vajtën për ta vizituar.

– Cfarë mësimi nxjerr nga kjo ngjarje Nastradin, e pyetën?

– Shmangni cdo lloj besimi në të pashmangshmen, madje akoma edhe kur shkaku dhe pasoja  duken të pashmangshme. Ai ra nga catia, por zverku im u thye. Mos besoni supozimet teorike si: ‘’ Nëse dikush do të bjerë nga catia, do të thyejë qafën e tij’’.

 

 

JO KAQ E LEHTË SA DUKET

 

Një vejushë erdhi  në gjyqin e Nastradinit dhe tha:

– Jam shumë e varfër. Djali im i vogël ha sasi të mëdha sheqeri, dhe në të vërtetë i është bërë pasion dhe nuk mund tja dal mbanë për tja paguar. A do të mundte gjyqi ti ndalonte  të hante sheqer, pasi unë vetë nuk mund ta bëj të më bindet?

 

-Zonjë, ju përgjigj Nastradini, ky problem nuk është kaq i lehtë sa duket. Hajdeni përsëri pas një jave dhe do tju jepet vendimi, pasi të kem analizuar këtë rast në thellësi.

Pas një jave, emri i vejushës ishte përsëri në listën e njerëzve që kërkonin të drejtën nga gjyqi.

 

– Më vjen keq, i tha Nastradini kur erdhi radha e saj, por do të kemi një vonesë tjetër të kësaj cështjeje shumë të ndërlikuar. Hajdeni përsëri javën tjetër.

E njëjta gjë ndodhi edhe  pesëmbëdhjetëditëshin e ardhshëm. Përfundimisht Nastradini deklaroi: Gjyqi do të japë verdiktin ndalues tani. Thërrisni djaloshin. Djaloshi erdhi përpara gjyqit.

-Djalosh, bërtiti gjykatësi. Ndalohet të hash me tepër sheqer se gjysëm  luge cdo ditë.

Vejusha i shprehu falenderimet e saja Nastradinit dhe e luti ti bënte një pyetje.

-Thuamë, tha Nastradini,

– I nderuar, habitem se përse nuk i ndaluat djaloshit  të hante sheqer që nga seancat e para.

– Shiko, tha Nastradini, fillimisht duhet të clirohesha  edhe unë vetë nga ky ves,  ku ta dija se do më merrte kaq shumë kohë?

MËSO SI TË MËSOSH

 

Nastradini dërgoi një djalë që ti sillte ujë nga burimi.

– Kujdes se mos thyen shtambën, i tha,  dhe i dha djaloshit një shuplakë.

 

Një kalimtar pyeti Nastradinit, se përse i ra dikujt që nuk i kishte bërë asgjë.

– O njeri, tha Nastradini. Do të ishte e kotë të ndëshkoja djaloshin pasi ta kishte thyer  shtambën, apo nuk është kështu?

 

 

 

I THATË NË SHI

 

Dikush ftoi Nastradinin të gjuanin së bashku por i dha një kalë që ishte shumë i ngadaltë. Nastradini nuk tha asgjë. Shumë shpejt  gjahtarët e lanë shumë pas dhe nuk mund ta shihnin. Ndërkaq filloi të binte shumë shi dhe nuk ekzistonte asnjë strehë përreth. Të gjithë ata që merrnin pjesë në gjah u bënë qull. Por Nastradini, sapo filloi shiu, hoqi rrobat e tij dhe i palosi. Në vazhdim u ul mbi rrobat e palosura. Kur shiu pushoi , u vesh dhe u kthye në shtëpinë e atij që e kishte ftuar  dhe i kishte dhënë kalin e ngadaltë.

Asnjeri nuk mund të kuptonte se si nuk ishte  aspak i lagur. Pavarësisht shpejtësinë e kuajve të tyre , asnjeri nuk ishte  arritur të gjente strehë në atë fushë. Nastradini u tha, se arsyeja që ai  ishte i thatë, ishte kali që i dhanë.

 

Ditën tjetër i dhanë një kalë  të shpejtë dhe i zoti i shtëpisë  mori kalin e ngadaltë. Përsëri ra shi. Kali i të zotit të shtëpisë ishte kaq i ngadaltë saqë ai u lag më shumë  se cdo herë tjetër, ndërsa kthehej në shtëpi me hap kërmiu. Nastradini bëri të njëjtën gjë si radhën e kaluar. Kur u kthye në shtëpi nuk ishte i lagur fare.

 

– I gjithë faji është i joti, i bërtiti i zoti i shtëpisë. Më bëre ti hipja atij kali të tmerrshëm.

 

– Ndoshta edhe ti nuk bëre dicka nga ana jote për këtë problem, në mënyrë që të mund të mbetesh pa u lagur, i tha Nastradini.

 

 

LAJMËRIMI

 

Nastradini qëndroi në pazar dhe filloi tu drejtohej turmave që ishin aty:

O njerëz! Doni dije pa vështirsi, të vërtetën pa gënjeshtra, arritje pa përpjekje, përparim pa sakrifica?

Po, Po!

Mrekulli! Tha Nastradini. Doja vetëm ta dija. Mund të bazoheni tek unë, se do tju them mënyrën se si mund të arrihen keto gjëra, nëse kurrë do të zbuloj dicka të tillë.

Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

 

 

Advertisements

89 Komente

 1. perparim thotë:

  shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum shum te mira veq a ajan te verteta hahahahahhaahhahahaha bo$$$ mimi e do shum nastradinin

 2. ari thotë:

  sum i qart a

 3. alma thotë:

  te lumt nastradin veq ne nuk e dim a egziston a je vetem i imagjinuar deri tash sa kam lexuar anektoda te nastradinit mua me duken te shkelqyera bravooooo shum mir nese egziston pa ti jep 100000 euro se kish alon po nuk e di se ku je po ta dish se ku ndodhesh tani per tani une do boja qmos te jepja gjithqka edh epse ty nuk te nevoiten

 4. alma thotë:

  nastradin qudi me te vizitu veq 5 person a e 6 une e ti duhesh me dit se ne faqet tjera i ki ka 1000 persona qe te vizitojn edhe te lajnn komente te mira hehehhehehe

 5. arlind thotë:

  keto qenkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkan shuuuummmmmmmmmmmm teeeeeeee miiiiirrrraa hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 6. arlind thotë:

  a nastradin te kofsh i hajrittttt ishalla bon ma shum anektoda me te miraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 7. arlind thotë:

  hahahahahahahahhahaha hehehehehehehehehehe nastradini anekdota shum ma te miri

 8. arlind thotë:

  hehehehehehehehehehe nastradini

 9. bina+nisa thotë:

  bravo nastradin veq vazhdo me anektodat e tua se klasa jem veq per ty folmi

 10. anisa thotë:

  tttttttteeeeeee lumt nastradinooooooo

 11. anisa thotë:

  o ma i mmiriiiiiiii je kejt mahalla po ta kan lakmiiiiii ahahhahahahahahahahah

 12. albina thotë:

  ska ma te mire se ti bravo te koft na ke kall me anektodat e tua veq vazhdo skaaaaaa maaaa teeeeeee miiiiiiirrr sseeeeee tttii

 13. enisaa thotë:

  anekdotat ma te mirea

 14. egzona thotë:

  ma te mira anektoda nuk kam pa valla
  kam degjuar se nastradini kaq qene ma i menquri njeri hahahah
  juuuuuuu dua gjith

 15. xhevati thotë:

  ju faleminderit shum qe na u gjetet ne online ju falenderoj me shpirt dhe me mushkri i kishe kto anektoda shum te mira
  thank you

 16. alma thotë:

  te lumt nastradin veq ne nuk e dim a egziston a je vetem i imagjinuar deri tash sa kam lexuar anektoda te nastradinit mua me duken te shkelqyera bravooooo shum mir nese egziston pa ti jep 100000 euro se kish alon po nuk e di se ku je po ta dish se ku ndodhesh tani per tani une do boja qmos te jepja gjithqka edh epse ty nuk te nevoiten.
  alma

 17. fidan thotë:

  un nuk e njo nastra dinin veq pasi i pash keto anae ktodame pelqyen pamas dhe shum mir per nasdradinin bravo qe i ka shkruar

 18. fidan thotë:

  nasdra dini essht i m ir shum dhhe kapas anekdota shum te mira

 19. ANA thotë:

  nastradini eshte yllllllllllllllllllllllllllllllll
  HAHAHAHAHAHAHAHHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAAHHAHA

 20. lorik thotë:

  keto anekdota jan shum najjjjjssss

 21. donjeta thotë:

  valla keto anektoda jan shum te bukura ju lumt

 22. donjeta thotë:

  shum anektoda te
  mira

 23. loni thotë:

  shum komet qe jan te pranishm tani po qe besoj qe do zen vend edhe ne te ardhmen loni nga ferizaji

 24. abide morina thotë:

  shum anekdota te mira valla um pelqejn pakufi

 25. jerry thotë:

  shumm te mir shumm
  po me pelqejn

 26. lada thotë:

  o sa me pelqejn kto anekdota

 27. qena thotë:

  shum te mirra a

 28. fjolla thotë:

  te lumt je i shkelqyeshem

 29. luki thotë:

  shum ,mir

 30. linda thotë:

  shume te bukura

 31. ernesa thotë:

  keto ankedota jane shum te semura

 32. bona thotë:

  shum te bukura jan keto anekdota

 33. laura thotë:

  anekdota e shkurtur e cila ben per te qeshur

 34. laura thotë:

  huahuauhauhuha far anekdota qesharakkk ee hahuahuhuaauhuhah

 35. nita thotë:

  shum i mir nastradini aaa?????

 36. durajete thotë:

  shumë mirë nastradin veq vazhdo
  se je shumë i mirë ne anekdota të lumt

 37. lorik thotë:

  shumir te mira anktodat

 38. antonela thotë:

  shum te mira keto anektoda me nastradinin

 39. alma zeqiri thotë:

  shum te bukura hahahaha

 40. Agnesa Makica thotë:

  Hahaa Shum te mira…

 41. rinesa thotë:

  shum ebukur kjo por a ka te tjera yll i botes je nasradin

 42. denis thotë:

  shum i mir jeeee okiiiii

 43. dafina thotë:

  hahahahahahahaha

 44. alvi sarand thotë:

  shume e papare

 45. benda preshev thotë:

  nastradini eshte i pavdekshem

 46. Te bukura dhe me spec brenda. shume kemi ndegjuar me kohe per kete njeri.Diku kemi lexuar per te por se sa te sakta nuk dime.A ka kohe te tij te sakte dhe megjithmende eshte kaq i zgjuar.Do ju isha shume te falenderuar ne qofte se jepni sado pak informacion por te sakte rreth tij.

 47. dituri thotë:

  Nastradin Hoxha ose me sakte Nasredin Hoxha eshte nje hero i famshem i shume miteve, alegorive dhe anektodave qe qarkullojne shume ne lindjen e mesme, duke perfshire dhe vende te Europes. Emri i tij vjen nga arabishtja dhe do te thote ”Lavdia e besimit”. Nastradini thuhet se ka lindur rreth shekullit te 13 dhe profesioni i tij ishte gjykates dhe mesues. Shfaqet si nje filozof Sufi me shume aftesi ne perballjen e veshtiresive te jetes dhe gjithmone i gatshem dhe i lirshem ne shprehje, nganjehere dhe me fjale te pista. Vdiq dhe u varros ne Ak Shehir dhe thuhet se varri i tij eshte nej mauzole.

  Nuk eshte e vertete se te gjitha historite qe jepen me emrin e tij, jane te tijat, pasi nje pjese e madhe prej tyre eshte shkruar disa shekuj me vone. Historite e tij u perhapen neper shtetet e botes nepermes perandorise otomane dhe per kete shume shtete e quajne si te tyrin, perfshire Afganistanin, Arabine, Persine, TUrqine, Uzbekistanin etj.

  nastradini ka qene nje filozof popullor dhe ka mbetur ne kujtimet enjerezve per historite e tija qesharake dhe per anektodat e tij. Nganjehere ndoshta historite mun t eduken pak paradoksale por ne te vertete kane shume kuptime te thella dhe mesime per jeten.

  Admin

 48. anesa thotë:

  nastradini valla esht nje liber i bukur :p hahhhahahahhah

 49. shume e komplikume,me zor me hape kete faqe,nastradini na perket te gjitheve lejeni te lire kete faqe

 50. i bukuri thotë:

  shum i mir je ne anektoda se kshtu nuk e d

 51. nastradin valla eshte nje njeri i cili qet anekdota dhe na ban ndonje here te qeshim

 52. agnesa thotë:

  hahhha sa ankoda te bukura paska qitur nastreaadiinnnt

 53. leet@ thotë:

  hyhyhyhyhyhyhy po te mira keto anektoda

 54. saranda thotë:

  sheno ma shume per te qeshur dhe ma pak fantazi

 55. leonora thotë:

  shume te mmiraa

 56. erblina thotë:

  ishalla e qet edhe ni liber te re se te gjith nxenesit te kan pelqy anektodat

 57. dona thotë:

  anektoda vertet te bukura

 58. kushtrimi thotë:

  oooo nastradin

 59. edisa thotë:

  nostradini ka anektoda me te mira ne bottttttt se esht me i mirrrrrrriiiiiiiiiiiii…

 60. Smajl Kadrijaj thotë:

  hahahahh shum te mira anektodat me nastraadinin

 61. lola thotë:

  Bravvoo shume te bukura anektodat

 62. mirvete thotë:

  teper te bukura anektodat nastardini heehehehehehe 🙂

 63. ALMA AHMETI thotë:

  anektodat me Nastardinin shum te mira jane teper te bukura
  :* :* :* :* :*

 64. xona thotë:

  hahahhahahah…

 65. jehonaaa thotë:

  pfff qfar anekdoda hahahahahahahhaha

 66. leon thotë:

  nastardini eshte shume i mire hallall te kofte

 67. Sokol thotë:

  hahahahaah shum shum i veqant nastradini

 68. eljesa thotë:

  nastradin dh anekdoda te tjera bravo nastranin

 69. Nastradini Chat thotë:

  I love nastradini!

 70. saranda thotë:

  hah mir shum hyh

 71. elmedina thotë:

  anektodat e nastradinit jan shum te bukura

 72. ibraim thotë:

  shum bukur nasradin

 73. rinor thotë:

  shum mir bravo nastadin

 74. rinor thotë:

  nastradin i ke anektodat me te mira te lumt

 75. Fisniik Ermaal thotë:

  Shum te bukura 😉 🙂

 76. Elona thotë:

  hahahahaahahahaaha

 77. Shkurte thotë:

  Shum interesnate

 78. genta thotë:

  yhyhyhyhhyhy ❤

 79. dafy thotë:

  shum bukur ❤ ❤

 80. shpresa thotë:

  te lumt um ke nimu shim ne shkoll ❤

 81. hajrullaelona thotë:

  shummmmmmmmm bukur<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3 bravo te qoft o rrenc i rrencave

 82. Amantyyya thotë:

  hahahhaha

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: