Endrrat dhe llojet e tyre


Njeriu së bashku me disa gjitarë të zhvilluar ka privilegjin e cuditshëm, e të qënit banor i dy botëve. Shijon në cdo ditë, ndryshimin e dy llojeve të ndryshme eksperiencash – kur është zgjuar dhe kur është në gjumë, ose ipar dhe onar, ashtu sikurse i quanin grekët e lashtë këto dy gjëndje, ku secila ka logjikën dhe kufinjtë e saj, dhe nuk ekziston asnjë arsye  që të konsiderohet njëra botë më e rëndësishme nga tjetra.

 

Pavarësisht se bota e vigjilencës ka disa avantazhe palëvizshmërie dhe vazhdimësie, mundësitë e vërteta të saj janë tepër të kufizuara. Në këtë botë takojmë, sidomos komshinjtë tanë ndërsa bota e ëndrrave na jep mundësinë  e një komunikimi, sado që  vjedhurazi, të takojmë shokët tonë të largët, njerëz që kanë vdekur etj. Për njerëzit e zakonshëm, ëndrra përbën eksperiencën e vetme të largimit nga vargonjtë  e mërzitjes dhe të pakuptimtë të kohës dhe të mjedisit.

 

Kështu që nuk është e cuditshme që njeriu u vonua për të kufizuar njohuritë karakteritike të realitetit në njërën botë, dhe kështu refuzon botën tjetër si një iluzion i pastër. Por sot ekzistojnë shumë popuj primitivë që  i japin një autoritet  të njëjtë botës ëndërrore me atë të dukshme, por sigurisht të një lloji tjetër , në tipe të ndryshme të   eksperiencës ëndërrore. Ëndrrat  janë shumë shënjuese,  dhe arti i lashtë i ëndërrprofecisë  u ofron edhe një herë tjetër të zgjuarve  një mënyrë fitimprurëse jetese, dhe shumë intelktualë bashkëkohorë  , vrapojnë për tu treguar  ëndrrat e tyre  tek këta specialistë  me të njëjtin shqetësim  sikur ‘’Paragjykuesi’ i Teofrastit.

 

Në shumicën e pershkrimeve të ëndrrave, poete Homerikë  merren me atë që shohin sikur të ishte një ‘’fakt objektiv’’. Sipas tyre, Ëndrra zakonisht merr formën e një vizite që bën një formë e vetmë ëndërrore tek një burrë ose grua e fjetur. Kjo formë ëndërrore  mund të ishte një Perëndi, një fantazëm  ose një lajmëtar prekzistues ëndërror, ose një figurë – idhull, që u krijua enkas për këtë  rast, por cfarëdo që të jetë  kjo gjë, ekziston objektivisht në vend , dhe është e pavarur  nga ëndërruesi.

 

Arrin të futet nga vrima e Celësit (dhomat e gjumit Homerike nuk kanë as dritare dhe as oxhak), ngrihet në majën e krevatit për të dhënë mesazhin  e saj, dhe kur kjo kryhet, forma ëndërrore largohet nga e njëjta rrugë që kishte ardhur. Ndërkaq, ëndërruesi  është krejt pasiv: shikon një formë, dëgjon një zë, dhe kaq. Ndonjëherë  është e vërtetë, i përgjigjet ndërsa fle, mund të hapë duart e tij  për të përqafuar formën ëndërrore. Por këto janë veprime fizike, objektive, që shikojmë që njerëzit kryejnë gjatë gjumit. Ëndërruesi nuk imagjinon se gjendet diku tjetër, përvec se brënda  krevatit të tij dhe është i vetëdijshëm se po fle, pasi forma ëndërrore ja tregon qartë një gjë të tillë:

 

‘’Po fle Atrid’’  thotë ëndrra dinake në librin Ilida. ‘’ Po fle Akil’’, i thotë fantazma e Patroklit, ‘’ Po fle Penelope’’ i thotë Perëndesha Athina tek Odisja.

 

LLOJE ËNDRRASH

Brënda klasës së ëndrrave shenjuese mund të dallojme disa lloje të vecantë. Në një klasifikim që jepet nga Artemidori dhe shkrimatrë të tjerë pasues, por që fillimi i ketij klasifikimi mund të gjëndet shumë më herët, dallohen 3 lloje ëndrash:

1-      Ëndërr simbolike –veshur brënda metaforave , si p.sh disa enigma, një rëndësi që nuk mund të kuptohet nëse nuk interpretohet nga një ekspert.

2-      Vizioni –  që është para – plotësimi i pastër i një  ngjarjeje të së ardhmes

3-      Ëndërr Profetike –  mund të njihet atëherë kur ‘’ babai i ënderruesit, ose ndonjë personalitet tjetër i rëndësishëm , ndoshta një klerik ose akoma ndonjë Perëndi, shfaq në gjumin e tij, pa asnjë lloj simbolizimi, atë që ka ose nuk ka për të ndodhur,ose që nuk duhet të bëhet. 

Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

~ nga dituri më 3 Nëntor, 2008.

66 Përgjigje to “Endrrat dhe llojet e tyre”

 1. nese do te kishit ndonje material te plote persa i perket dezhavus do tu isha shume mirenjohes. Gjithsesi ju falenderoj per blogun.

 2. shum mir faqeja ide shum te bukura ketu veq perpara……..

 3. Pash ne enderr sikur bashkeshorti im, i cili eshte larguar nga shtepia prej afro dy muajsh, me dhuroi nje varese, e cila ishte e perbere prej nje pllake metali te shndritshem ne ngjyre argjendi, e cila nga ana e vet kishte disa gure te vegjel po ne kete ngjyre.

 4. pash ne ender simpatijen time i cili me shikonte me buzeqeshje

 5. shume e bukur

 6. shpesh shoh ne enderr ate cka bej diten pasardhese….si shpjegohet kjo?

 7. Kjo do te thote se ke Intuite te mire
  Admin

 8. un sod pash nje ender tuj ra shi edhe prej shkolles me shku nshpi ishte ni rug tu nelt edhe kam ra skam mujt me aritdej nshpi shi ka ra..

 9. une para 3 muajsh e kam pa anderr te dashurin qe ish feju e ksih rrethin ne gisht po mu me thojke jo jo sjam feju krejt.e tash par 3 javesh eshte feju asht me ka dal siq e kam pare ne enderr.si mund ta shpjegoni.se qka te shoh ne enderr shpesh me del e vertet

 10. un kam parë enderr qe me kan ra 2 dhëmb per 2 dit rend e kam par te njejten ënderr a mund te me tregoni se qka do te thot kjo

 11. un kam parë enderr duke qajt

 12. mas miri osht mos mi kallxu ondrrat hiq se shumica pej tynev kan kuptim negativ kaniher ehde tragjik nuk po foli me t nime [ t ndegjume ] as nuk em ka bind kerkush qe osht kshtu po jom ka foli pej pervojes se m ka bo vaki tragjedi n familje t nesrit masi e kom kallxu ondrren edhe mo si kallxoj…nejse m vjen mir nse i nimova naj kujt qikaq pata me t mira fln per mirkuptim.

 13. qka dot thuhet kur te pash anderr se tukan rritur floket

 14. SUGJERIM: Lutem bejeni te bardhe faqen, pavaresisht se e zeza mund te jete nje zgjedhje apo simbolike. po eshte shume e veshtire perqendrimi per gjate ne nje sfond te zi

 15. me 8 maj i dashuri im ka par ne ender sikur nje makineri qe thurte tel hekuri i kishte kapur unazen rreth( nuk e ka nje te till ne ende nuk jemi fijuar) e shtrengoj fort i dhembi shum gishti doli gjak dhe kur e hoqi unazen per ta par nuk ishte keputur po ishte shtremberuar. ju lutem cfar tregon kjo ender

 16. Une pra nje Dite pash ne enderr sikur mu afrua Kryetari I Komunes dhe une e perqafova me te dy duart dhe e putha ne faqe duke e shtrenguar shuum.Ju lutem te me tregoni se qka dmth..apo qka simbolizon kjo enderr per mua.ju lutem dergomeni ne e-mail,pergjegjejen
  JU PIREPRES

 17. une kom ndegjuar qe Endrrrat e Mira duhet me ia treguar vetem personave qe i keni perzemer pra atyre personave qe ju besoni,jav dojn te miren,ndersa endrrat e kqija nuk duhet treguar askujt fare.ose ose mund te hyni ne google dhe te shkruani”interpretimi i endrrav sipas KURAN-it”. qtung kaloni mire.

 18. un kam pa enderr qe e kisha lind nje bebe ju lutem me tregoni

 19. BESOJ SE NJERIU I VETEM QE KA FORCEN TE SHPJEGOJE ENDRRAT
  ESHTE VETE AI QE I SHIKON. MIRE ESHTE QE TE MOS I TREGONI HAPUR POR
  THELLOHUNI BRENDA JUSH SADO KOHE TE KERKOJE E DO JA GJENI SHPJEGIMIN E SAKTE OSE LERJANI KOHES. ESHTE AJO ZBULUESJA E GJITHCKAJE. (ishte thjesht nje mendim i imi nese me lejohet)

  JU UROJ ENDRRA SA ME TE *SQARUARA* PER TE GJITHE

 20. Jam dakort me parafolesin
  Admin

 21. JU pershendes shume….

 22. pershendetje une para do dite kam pare ne enderr ish te dashurin tim,kinse mu lutke qe te kthehem me te qfare do te thot kjo

 23. ka pa nje enderr duke me ndjek nje gjarper enatyra ishte mbushur me uje jam shum edeshpruar……………ju lutem mirkuptim tuaj

 24. kam pare nje enderr,qe ish i dashuri im me erdh ne oborrin e shtepis sime,ku kinse kishim nje kotec dhe pran kotecit kishte ngordhur nje pule,ju lutem ma jepni pergjigjjen ,ju falenderoj imranja

 25. qa do te thot te shohesh enderr veten duke mledhur para ne rrug si guret si i gjen ne jeten e perditshme ne ndoj vend te caktuar ashtu une mlidhja para te hekrit nga 1euro nga 2 euro

 26. cdo te thote ta shohesh veten se je shume e bukur dhe te gjithe te shikojne te habitur. sikur ti je qendra e njerzeve. bukuri te pa pare

 27. enderrr ne nje shtepi te dashurit

 28. qka dot thot te shohesh nje enderr me te dashurin tu shetit

 29. jeni shume te mire vazhdoni kshu

 30. mendoni se endrrat hedhin pak drite ne jeten tuaj

 31. pashb bne ender sikur nje vajz te cilen e dua shum i shkova te obori dhe kur me pa ajo ika e erdhi e me foli kur u largua e puthi doren dhe me tha lamtumir

 32. Pershendetje, Ju lutem si e shpjegoni, kam pare ne enderr sikur gishtat e dores se djathte ishin te gjitha me unaza floriri qe shkelqenin.i shikoja ne ender dhe kenaqesha.Gjithashtu sikur i mora nje mikut tim nje unaze floriri nga dora e rtij dhe ai ma dha nuk kundershtoi. lutem shpjegimin.Faleminderit

 33. endrra jote nuk ka te bej me vajzen qe do.

  shpjegimi i im eshte ky….

  jovetedija e cila eshte gjithmone e ndrydhur dhe s’kemi mesuar akoma ti leme hapsire gjen momentin kur vetedija ”fle” dhe na dergon mesazhe .
  ne rasrin tend mesazhi eshte ky…

  mendon te besh nje levizje (ekonomike,studimore,humane)nuk e di….
  per te cilen mendohesh kohe qe ta realizosh por rrethanat nuk jane dhe shume ne favorin tend .
  me shume mundime do e arrish ne nje fare menyre por rezultatet nuk do jen ato qe ti pret, dhe si pasoj do zhgenjehesh.

  analizo edhe njehere rrethanat….me udhrrefys te verteten

  me respekt alketa!

 34. nese do tju pergjigjesha me nje thjesht ”po” atehere pergjigja do te ish shume e varfer…..

  po ju bej vetem nje pyetje : – endrrat tona a ekane zanafillen nga e njejta mendje? d.m.th. pse kur jemi zgjuar i japim rendesi cdo mendimi dhe ideje kurse kur flem gjithe veprimtarine e trurit e kalojme si dicka boshe.

  por gjerat s’jane kaq te thjeshta ….i besoj …nuk i besoj …endrrat
  duhet pike se pari te dish ti komentosh endrrat
  ato jane pasqyra e botes sone shpirterore

  nese nuk kemi keto njohuri atehere me mire te mos ju japim renesi endrrave tona!

  nje hprehje thote: – kur ecen ne te majte te rruges je mire,kur ecen ne te djathe prap je mire,kujdes kur ecen ne mes te rruges….

 35. javen e ardhshme do botoj nje artikull te shkurter me teme
  ” A MUND TE JENE ENDRRAT PROFETIKE” te bazuar mbi studimet e bera
  nga psikologet e medhenj Sigmund Freud dhe Carl Jung.

 36. peshendetje.dua me dit se cka esht kur e shef ne ender ish te dashurin tu be mardhenje me mua ju lutem me treg.

 37. un kam pa nje ender shum te keqe dikush me vrajti

 38. me pelqem filozofia..jam kurjoze per gjithshka dhe lexoj cdo informacion

 39. Unë sho endrra pewr gjdo nat qka do te thot ,endrra shum t epshtjellta dhe te pakuptushme ju lutem me u pergjigjni ne ket pytje

 40. une ne enderr shoh shume shpesh qen,mace dhe gjarperinj

 41. nuk e di nese i ka ndodhur dhe dikujt tjt kjo, por kam pare enderr brenda endrres….me ka ndodhur vetem njeher dhen uk e di sesi shpjegohet

 42. kam pare ender marimangen e madhe nene me gjith kalamajt e saj po ja ngacmova asaj femijet ajo mu versul mua marimanga nene.a mundet kush te ma spjegoj ket ender falemderit juve.

 43. e ka par veten nuse edhe kur hypa ne kerr isha vetum e u nisa masanje dikur hypi dikush me muh e shum njerz jon dal ne rrug kishe duj me kqyr muh ju lutem tregomni…

 44. un kam par sikkur heqa nje tmall te prishur pastaj u heqen edhe dhamt siper qe i kam te rrugullum

 45. qfar do te thot nese te shef ne ender duke vdekur ama dy her

 46. kam pare ne enderr sikur me ndiqte nje shpirt, ne hije nuk mund ta percaktaj se cfare ishte
  me torturonte, me trembte
  sikur isha me shume njerez, ato nuk ndjenin gje dhe kur u tregojane fillim nuk me besonin
  ndjeja qe me gjuante sikur me beri nje brime ne kembe, dhe kur u zgjova e njeja kemben qe me dhimbte
  ju lutem me ktheni nje pergjigje nese ka mundesi…

 47. kam par ne ender nje kal duke vrapuar drejt meje pos pas meje ishte nje i lig qe i gjuajti kalit dhe kali ra ne bregun e detit..
  Perzemersisht ju kerkoj nese mundeni te ma jepni nje pergj, pasi jam ne ankth te di se cfar kuptimi ka kjo ender..
  ju pershendes!

 48. cka dmth andrrat shigjeta ? kam pare shigjeten ??

 49. tung qka do te thot te shohish enderr duke i ngjyrosur floket

 50. komenti im asht se ju besoj endrrav shum perafersisht me dalin andrrat,ju pershendes

 51. a bon mem tregu qa thot me pa anderr shpia tu shem . edhe me pa njeri te vdekur e njo . edhe mac me pa anderr. edhe me pa enderr duke lindur nje djal ju lutem kthema nje pergjigje

 52. ju pershendes

 53. Qfar do te thot nese sheh enderr bebe duke qar

 54. qfar do te thot kur te shohesh maxhup te vogel

 55. une pash ne enderr sikur mu prene 2 gishta dore,pastaj i ngjita prap por qava shume .dhe gjak pashe shume.

 56. kam pare ender sikurse isha shtatzane dhe linda nje femij cdo te thot ju lutem me tregonii

 57. pash ne ender sikur po me hiqnin dhembe e dhemball me dare..vetem njera dukej sikur ndjeva..por jo dhimbje…cfare do te thote

 58. Nena ime ka par enderr se babai I kishte vur ne gisht dy unaza fejese ddhe nje tjeter ia dhuroi nenes

 59. pershendetje
  une kam par ne enderr sikur gjendem ne nje rruge te gjate siku ska fund kurre

 60. une kam pare ne enderr nje varese dhe vathe nuk e di por pjesetaret e familje
  s po e diskutojne

 61. kom pa anerr ni arush ne shtepi qka thon

 62. Un pashe ne enderr sikur isha duke lindur ,pastaj e mora ne dore beben nuk e dija cfare gjinie ishte djal apo vajze ,vetem di te them qe u gezova shume qe e solla ne jete ,ne fakt jam shtatzen 1muajshe ishte nje femije i bukur i bardh si bora pa floke

 63. ju lutem tregoni cfar do thot te shohesh duke prek maxhupi trupin shum keq me ka mbet mendjasedi sa me kuptoni, dhe motren shihesha shum e mencur ishte, ju pres pergjigje nga ju.

 64. Kam par nje ender nje bebe qe e mbaja un dhe nuk qante kur e mbanin te tjeret qante donte te rrinte vetem me mua te lutem ma shpjegoni kte enderr dhe shof sh endra me bebe i dua sh bebet

 65. Pls tregoni qka eshte our shef ne enderr sikur fejohesh

 66. mir shum

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: