Darma & Karma


Nё lashtёsi ekzistonte njё Institucion shumё i rёndёsishёm tё cilin e takojmё nё tё gjitha qyteterimet e njohura tё Njerёzimit dhe ky Institucion ёshtё Institucioni i Mistereve.

Misteret janё njё lloj ‘’universiteti pёrjetues’’, qё ndryshon rrёnjёsisht çdonjeri qё ‘’studjon’’ brenda tij. Nxёnёsi fitonte dituri nё niele tё ndryshme. Ushtrimi teorik shoqёrohej me atё praktik dhe testet ishin nё njё farё mёnyre provimet e tyre. Qёllimi ishte qё dikush tё njihte vetveten dhe ligjet e Natyres, nё mёnyrё qё tё pushtonte njё shkallё mё tepёr nё ecurinё e tij zhvilluese.

Nё filozofinё e Indisё Njerёzimi shikohet si njё qёnie e gjallё qё ndodhet nё zhvillim e sipёr dhe konsiderohet se Historia ndjek njё qёllim tё caktuar. Ekziston njё ecuri qё do tё udhёheqё tё gjithё njerёzimin nё njё moment nё mёnyrё qё tё arrijё tё lartёsohet, pasi tё ketё thyer tё gjitha vargonjtё qё e mbajnё tё burgosur nё materie. Kjo ёshtё teoria e zhvillimit shpirtёror nёpёrmes rimishёrimeve (kujtojmё se ideja e rimishёrimit ёshtё pёrcaktuese nё mёsimdhёniet e esoterizmit tё Indisё).

Çdo njeri pёrbёn njё njesi tё veçantё dhe pёr kёtё nuk ekzistonin Initacione kolektive apo masive, por kjo njёsi bashkёvepron me grupe tё ndryshme, formon dhe formohet nga ato.

Mund tё ekzistoje e parashkruara ( e shkruar pёr te ndodhur) por ekziston dhe Vullneti. Pёr filozofёt e Indisё, rastёsia nuk ekziston. Rastёsia ёshtё njё ligj qё akoma nuk njohim dhe pёr kёtё arsye nuk mund ta quajmё me emrin e tij. Besojnё se gjithçka ka njё arsye dhe se çdo veprim krijon njё rezultat. Ky ёshtё ligji Karma qё lidhet me tё gjitha qёniet. Ёshtё mёnyra me tё cilёn çdo qёnie pёrshkon udhёn e jetёs, por nuk ёshtё udha, ёshtё ecuria.

Udha ёshtё Darma. Darma ёshtё udha qё kemi pёr tё pёrshkruar, dhe Karma ёshtё muret elastike – anёsore tё Darmёs. Asnjeri nuk mund tё tejkalojё muret elastike ёe kёsaj rruge. Pёr shembull njё zog ka njё Darmё tё ndryshme nga njё njeri dhe njё bimё ka njё Darmё krejt ndryshe nga njё kafshё dhe kjo nuk mund tё ndryshojё.

Çdo qёnie pra ka Darmёn e tij dhe mёnyra me tё cilёn do ta pershkojё pёrcakton Karmёn e tij. Pasi çdo veprim krijon njё kundёrveprim, kёtё thotё ligji i Karmёs. Edhe nёse dikush kryen njё veprim pozitiv, pёrsёri krijon Karma. Kjo do tё thotё se vazhdon tё jetё i izoluar brёnda ligjit tё arsyes dhe tё rezultatit. Por me çfarё mёnyre mund tё çlirohet nga ky ligj?

Vetёm me Veprimin e Drejtё. Veprim i drejtё do tё thotё tё veprosh pa pasur si qёllim frytet e veprimeve tё tua. Ёshtё ajo qё thotё populli ‘’ Bёje tё mirёn dhe harro se çfarё ke bёrё’’.

Tek Misteret nuk flitej pёr njё zot personal qё urren dhe ndёshkon dikё ose qё do dhe fal dikё tjetёr. Njeriu ёshtё i pёrgjegjshёm pёr tё gjitha veprimet e tij dhe bёn pjesё nё njё plan tё pёrgjithshёm, nё njё logjikё tё jetёs. Sipas esoterizmit tё Indise, ekziston njё Forcё e Parё dhe pas saj ekziston arsyeja e saj (deri kёtu ekziston dualizmi) dhe pastaj ekziston Arsyeja pa Arsye, e Vёrteta, Jo –Numri, Zero qё ёshtё fillimi i tё gjithё numrave qё nё gjuhёn sanskrite quhet DARMAN. Nuk duhet ta ngaterrojmё me Darmat e ndryshme. Darmani ёshtё ё ligji i kompletuar, nёpёrmes tё cilit lindin tё gjitha Darmat.

Vetёm atёhrё kur Nxёnёsi pёrshkon rrugёn e zhvillimit me Veprimin e Drejtё, vetёm ateherё nuk krijon Karma. Kjo ecuri e drejtё e njeriut nёpёrmes rimishёrimeve tё ndryshme quhet nё gjuhёn sanskrite SANTANA. Pra vetёm Veprimi i Drejtё mund ta shpёtoje njeriun nga cikli i rimishёrimeve, domethёne nga rrotulla Samsara. Vetёm Veprimi i Drejtё mund tё udhёheqё nё çlirimin pёrfundimtar, nёpёrmes Vullnetit tё Nxёnёsit pёr tё qenё i lirё.

‘’ … Pёr veprat tё interesohesh, por kurrё pёr frytet e tyre. Motivi yt tё mos jetё fryti i punёs, por as edhe tё mos mbetesh nё mosveprim. Tё zbatosh detyrat e tua , duke braktisur çdo lloj ngjitjeje dhe duke mbetur i njёjti si nё suksese ashtu edhe ne dёshtime…’’ Bagavat Gita

 Për më tepër materiale të këtij lloji klikoni këtu:

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s